Jak działają inteligentne okna?

Czy wyobrażasz sobie, że możesz kontrolować ilość naturalnego światła, które chcesz wpuścić przez okno lub mieć możliwość decydowania o tym, czy dom ma być ogrzewany z wykorzystaniem promieniowania słonecznego? Cóż, jest to możliwe.

Choć może się to wydawać niemożliwe i dość surrealistyczne, to zakup i montaż tego typu okien, znanych lepiej jako smart windows, w tradycyjnych domach jest już możliwy.  Inteligentne okna umożliwiają sterowanie ilością naturalnego światła wpadającego przez okno oraz ogrzewanie pomieszczeń za pomocą promieniowania słonecznego.

Od pewnego czasu branża budowlana skupia się na projektowaniu zrównoważonych, wydajnych i przede wszystkim innowacyjnych systemów. I stopniowo się to udaje: zrównoważone planowanie przestrzenne stało się rzeczywistością.

Konstrukcja pozwala na wbudowanie czujników, silników i innych elementów, które umożliwiają sterowanie nimi za pomocą telefonów komórkowych lub pilotów.

Jak działają inteligentne okna?

Ten rodzaj okien działa w oparciu o przełącznik, który po uruchomieniu, w ciągu kilku sekund, wytwarza reakcje chemiczne, które zwiększają nieprzezroczystość szyby i uniemożliwiają zobaczenie jej z zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, dostępne są trzy tryby, które pozwalają wybrać najbardziej odpowiedni, w zależności od potrzeb każdego przypadku:

  • Tryb letni: wpuszcza całe światło z zewnątrz, ale blokuje ciepło.
  • Tryb zimowy: wpuszcza światło i ciepło.
  • Tryb snu: blokuje zarówno światło jak i ciepło.

Jakie są zalety inteligentnych okien?

Okna te pozwalają na bardziej odpowiedzialne wykorzystanie energii, a także są przyjazne dla środowiska. Zainstalowane w dowolnym budynku sprawią, że pomieszczania staną się bardziej komfortowe, a przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska. Przyczyniają się zatem do poprawy efektywności energetycznej budynków i domów.

Pozwalają również zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za energię, głównie dzięki swojej funkcjonalności polegającej na możliwości regulacji światła i ciepła. W http://zainspiruj.pl poznasz inne sposoby oszczędzania prądu w domu.

Jednocześnie czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest komfort. Nie ma konieczności wstania z fotela lub łóżka, aby opuścić rolety. Można to zrobić bez konieczności ruszania się z miejsca, jeśli masz w pobliżu pilot lub telefon komórkowy. Dodatkowo posiadają one również przystosowane czujniki dymu pożarowego, które uruchomią się w przypadku wykrycia pożaru.