Aranżacja kącika czytelniczego dla dziecka

Stworzenie kącika czytelniczego dla najmłodszych w domu to świetny pomysł z wielu powodów. Dzięki temu zyskują własne, specjalne miejsce, a my dajemy im radość z czytania. Jest to więc sytuacja korzystna dla obu stron.

Dodatkowo możemy ją udekorować pomagając uczynić sypialnię dziecięcą tak piękną i praktyczną, jak to tylko możliwe. Aby to osiągnąć, dziś zobaczymy kilka wskazówek i sztuczek dekoracji, które sprawią, że nowy kącik czytelniczy dla dzieci będzie wyjątkowy.

Siedzisko

Oczywiście, potrzebujemy wygodnego i użytecznego miejsca do siedzenia. W zależności od przestrzeni, którą chcemy zagospodarować, możemy postawić mały fotel, ale dla dzieci preferuję kilka poduszek podłogowych. Siedzenie na podłodze zawsze wygląda bardziej zabawnie i nieformalnie.

Czystość

Podobnie jak w pozostałych częściach domu, ważne jest, aby przestrzeń była uporządkowana i czysta, co daje poczucie komfortu. To uczucie jest niezbędne, aby móc siedzieć i czytać ze spokojem. Umieść kilka pudełek i półek, gdzie wszystko ma z góry ustalone miejsce. Dzięki temu po użyciu książki będziemy wiedzieli, gdzie ją odłożyć.

Oświetlenie

Aby dobrze się czytało, potrzebne jest dobre oświetlenie. Nie oznacza to, że należy umieszczać mocne żarówki. Do tego celu można wykorzystać lampy stołowe, flexos lub girlandy.

Elementy przyciągające wzrok dziecka

Nasz kącik czytelniczy dla dzieci może być nie tylko praktyczny i odpowiedni do czytania, ale musimy również przyciągnąć uwagę dzieci. Jeśli oprócz elementów, które już przejrzeliśmy, dodamy kolor i kilka zabawnych elementów, przyciągniemy ich uwagę. Jeśli uczynimy przestrzeń interaktywną, tak aby dzieci czuły się częścią zadania, nie będziemy musieli ich przekonywać do korzystania z niej, na pewno wrócą z własnej woli.

Dekoracja

W tym przypadku liczy się gust malucha, a ty powinnaś go odzwierciedlić. Dodaj jakiś element specjalnie zaprojektowany dla właściciela miejsca, w ten sposób poczuje się on wyjątkowo i będzie miał poczucie, że kącik jest czytelniczy jest jego.

Kącik do czytania nie musi być tylko dla dziecka. Zapraszanie przyjaciół, rodzeństwa lub rodziców na wspólne czytanie sprawi, że będzie ono bardziej zabawne i łatwiejsze. Szczególnie wtedy, gdy dzieci uczą się i potrzebują pomocy, więc dodatkowe miejsca siedzące będą przydatne.