Zalety okien drewnianych

Wbrew pozorom, wielu właścicieli domów nie wydaje dodatkowych pieniędzy na okna drewniane tylko dla samego ich wyglądu. To prawda, plastik może być najczęściej wymienianym materiałem i tym, co znajdziesz w nowoczesnych domach, ale czy to oznacza, że jest lepszy? Zdecydowanie nie!

Zalety okien drewnianych

Istnieje wiele powodów, dla których drewno jest doskonałym materiałem do wyboru podczas instalacji lub wymiany okien w domu. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć wymianę okien na drewniane.

Wyglądają przyjaźnie i niepowtarzalnie

Wygląd jest jednym z powodów, dla których wiele osób wybiera okna drewniane. Dla niektórych jest to właściwie jedyny powód! W końcu nic nie przebije elegancji i ciepłego wyglądu drewna. Naturalne materiały mają wyjątkowe, zindywidualizowane piękno i dlatego wiele ram okiennych próbuje naśladować wygląd drewna. Nie ma jednak powodu, by zadowalać się tańszą imitacją, jeśli można sobie pozwolić na prawdziwą.

Ponadto, dla starszych lub bardziej tradycyjnie zaprojektowanych domów, okna drewniane pasują najlepiej. To samo dotyczy wielu kabin, domków letnich i domów zimowych; drewno po prostu lepiej pasuje do ogólnego klimatu otoczenia. Każde okno zbudowane z drewna ma unikalne oznaczenia i wzory, które można znaleźć tylko na tym konkretnym kawałku. Jest jedyne w swoim rodzaju!

Zapewniają one dobrą izolację

Możesz pamiętać z klasy fizyki, że drewno jest złym przewodnikiem ciepła, co czyni je dobrym wyborem dla izolacji. Aluminium z drugiej strony jest świetnym przewodnikiem (choć można to złagodzić instalując przekładki termiczne).

W dłuższej perspektywie, okna z ramami drewnianymi mogą zaoszczędzić pieniądze w porównaniu z oknami aluminiowymi, ponieważ ta dodatkowa izolacja będzie utrzymywać dom zarówno cieplejszy w zimie i chłodniejszy w lecie. Okna z ramami drewnianymi są bardziej skuteczne w blokowaniu dźwięków niż inne materiały. Jest to kolejny czynnik do rozważenia, jeśli mieszkasz w pobliżu hałaśliwych obszarów, takich jak tory kolejowe lub gęsto zaludnione dzielnice.

Ich żywotność jest znacznie dłuższa

Czas i historia dowiodły, że wysokiej jakości okna drewniane są trwałe i mają stosunkowo niskie koszty eksploatacji, jeśli są prawidłowo konserwowane. Przy odpowiedniej pielęgnacji, drewno może przetrwać znacznie dłużej niż całe życie, czego nie można powiedzieć o wielu innych ramach. I pamiętaj, że okna drewniane nie są podatne na rdzę, co jest decydującym czynnikiem w wielu miejscach, zwłaszcza tych o wysokim poziomie wilgotności.

W osobnym artykule zostało opisane, jak montuj się drewniane okna: https://www.wnetrza24.pl/zamontowanie-drewnianych-okien-jak-to-wykonac/